Månadsarkiv: januari 2024

Nordic Seafood Summit!

Den 24–25 januari i år genomfördes mässan Nordic Seafood Summit för andra året i rad. Förra året var mässan i Stockholm och i år tog den plats i Eriksbergshallen i Göteborg. Sjömatsindustrin, akademien, fiskeföretagare, vattenbruksföretagare, politiker och myndigheter deltog på mässan där Jordbruksverket hade en monter tillsammans med Havs- och vattenmyndigheten och Länsstyrelserna.

Tångknäcke respektive musslor serverade på ett bord.
Tångknäcke med sillröra. Foto: Lina Waara

Vi informerade om vår myndighetsgemensamma strategi för svenskt fiske och vattenbruk, handlingsplanerna för utveckling av svenskt yrkesfiske och vattenbruk, pågående regeringsuppdrag kopplat till den pelagiska blå värdekedjan samt Havs-, fiskeri- och vattenbruksprogrammet. Vår monter hade besök av flera bland annat fiskare, livsmedelsproducenter, kommuner, forskare, representanter från regeringskansliet, landsbygdsministerns politiskt sakkunniga Anders Drottja samt Sveriges Havsambassadör Helen Ågren.

Under mässans två dagar genomfördes flera intressanta föredrag och workshops bland annat workshopen ”Det blå guldet! – valorisering av marina restströmmar”, föredragen ”Hur mår svenska sjömatsbranschen?”, ”Nytt kring sjömat”, ”Hur ökar vi svensk humankonsumtion?”, ”Hur sätter vi fler nya produkter och innovationer på marknaden?” och passet ”För mer hållbar sjömat” där jag bland annat höll en presentation om svenskt yrkesfiske och framtida möjligheter inom sjömat.

Montern på mässan. Fyra personer
Vår monter och på bild syns kollegorna Daniel Melin, Elin Gunve, Fredric Nilsson och Lina Waara.

Deltagandet på mässan har bidragit till nya kontakter och nätverk, men även en ökad kunskap för oss som deltog från Jordbruksverket om de processer som pågår i Sverige just nu för att använda restströmmar inom fiske och vattenbruk till både nya innovativa maträtter och produkter samt högvärdesprodukter som exempelvis medicin och kosmetika. 

/Elin Gunve, yrkesfiskesamordnare på den nybildade Vattenbruks och fiskerinäringsenheten

Sju års främjande av ekologiska livsmedel

Den 8 december förra året anordnade Jordbruksverket ett lunchseminarium om sju års främjande av ekologiska livsmedel. Här kan du se det inspelade seminariet i efterhand.

Nästan 140 personer deltog. Jag berättade, i egenskap av uppdragsledare, om livsmedelsstrategiuppdraget vi drivit sedan 2018 och övergripande om de projekt som beviljats stöd. Ida Lind på Ekologiska lantbrukarna presenterade därefter om arbetet med marknadsrapporter och Charlotte Andre på Organic Sweden berättade om informationskampanjen Eko-september. Båda dessa projekt har en bred målgrupp och syftar till att öka kunskap om och försäljningen av ekologiska livsmedel.

Två hållbarhetschefer, Åsa Domeij på Axfood och Mattis Bergquist på COOP, samtalade avslutningsvis om möjligheter och utmaningar för försäljningen i butik av ekologiska livsmedel. Jordbruksverkets generaldirektör Christina Nordin medverkade också och Eva Sundberg modererade.

Ekouppdraget lider mot sitt slut och i skrivande stund ägnar vi som arbetat i ekosekretariatet oss åt att knyta ihop uppdraget rent administrativt, som att stötta projektägare i slutrapportering och skriva en sista årlig rapportering om aktiviteter och resultat. Ett litet sting av vemod gör sig påmint eftersom det varit fantastiskt roligt, stimulerande, lärorikt, nätverksfrämjande och samtidigt känts så angeläget att jobba med ekouppdraget.

Bilden visar fyra foton, en liggande utegris, morötter som sticker upp ur jorden, växande plantor och mjölkkor på bete.

Foto: Dan-Axel Danielsson, Pauliina Jonsson och Sara Furenhed.

Nu fokuserar vi på andra fronter, inte minst genom den strategiska planen, för att främja ekologisk produktion, konsumtion och export. De projekt vi finansierat inom ekouppdraget lever också vidare genom resultatspridning och i vissa fall med hjälp av annan finansiering. Om du letar information om ekologiska livsmedel från forskning till marknad så kan jag nästan lova att du hittar den på webbsidan som Epok vid SLU fick medel genom ekouppdraget för att starta upp.

För egen del fortsätter jag att bevaka utvecklingen på den ekologiska marknaden, både i Sverige och globalt. Häromdagen fick jag till exempel länken till Tysklands nationella ekostrategi som nyligen översatts till engelska, via min tyska kollega i forumet för EU:s ekoambassadörer. Detta nätverk, som jag haft förmånen att få bevaka de senaste åren, är en utmärkt ingång till den verkstad som pågår inom EU för att stärka den ekologiska marknaden från jord till bord. Läs mer om vad EU:s ekoambassadörer sysslar med i ett tidigare blogginlägg.  

//Åsa Lannhard Öberg, jordbrukspolitisk utredare med ett ständigt vakande öga på ekomarknaden!